Warunki zatrudnienia w Zakładzie Pracy Chronionej

Pracodawcy mogą korzystać z dofinansowania na stworzenie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej, a także dopłaty do jej co miesięcznego wynagrodzenia. Szczególnie korzystne jest uzyskania statusu pracodawcy prowadzącego zakład Pracy Chronionej.

Tak przynajmniej było do tej pory, bo obecnie planowane jest zmniejszenie dotacji dla Zakładów Pracy Chronionej. Tak czy inaczej pracodawca musi spełnić określone wymogi, a także zapewnić potem określone warunki zatrudnienia. Jeśli chodzi o wymiar czasu pracy, to nie może on przekraczać jednego etatu. Zasady dotyczące ustalania czasu pracy osób niepełnosprawnych różnią się od zasad dotyczących innych pracowników. Wynika to między innymi z istnienia Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz z Kodeksu Pracy. O ile na przykład w odniesieniu do w pełni sprawnych pracowników można zastosować równoważny system czasu pracy, to właśnie w przypadku pracownika niepełnosprawnego nie jest to możliwe. Równoważny system pracy oznacza, iż pracownik może w ciągu jednej doby przepracować więcej niż 8 godzin, ale za to jeden z kolejnych dni pracy ulegnie skróceniu. Tak, że w sumie w ciągu tygodnia przepracowanych będzie 40 godzin. Osoby niepełnosprawne nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin w ciągu dnia. Zgodnie z Kodeksem Pracy nastąpiła zmiana czasu pracy od 1 stycznia 2012 roku. Wynosi on właśnie 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo, a w przypadku osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności odpowiednio 7 i 35 godzin.

W Zakładach Pracy Chronionej zatrudniane mogą być osoby z różnym stopniem niepełnosprawności, ale pracodawca musi dostosować pomieszczenia, stanowiska pracy i ciągi komunikacyjne do ich potrzeb, a także otworzyć  zakładowy funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz zapewnić odpowiednią opiekę lekarską i dostęp do usług rehabilitacyjnych. Zakład Pracy Chronionej objęty jest ulgami podatkowymi i dotacjami, jednak wysokość dofinansowania ma być zmniejszona i wyrównana dla pracodawców prowadzących Zakłady Pracy Chronionej oraz pracodawców z otwartego runku pracy.