Stopień niepełnosprawności a możliwość zatrudnienia

Oferty pracy dla osób z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności nie różnią się aż tak bardzo od propozycji dla osób całkiem sprawnych. Natomiast w przypadku umiarkowanego, a zwłaszcza znacznego stopnia niepełnosprawności pewnych rzeczy nie da się w ogóle robić.

Nie oznacza to jednak, że pozostaje tylko praca zdalna z domu. W przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności, czyli 1 grupy inwalidzkiej można wykonywać różne obowiązki zawodowe, jeśli tylko pracodawca zapewni osobie niepełnosprawnej odpowiednie, dostosowane do jej potrzeb stanowisko pracy. Nic więc dziwnego, że łatwiej jest znaleźć zatrudnienie osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, czyli 2 grupa inwalidzką oraz z lekkim stopniem niepełnosprawności, czyli 3 grupą inwalidzką. Dość często znajdują one pracę w ochronie lub jako portierzy. Można też znaleźć oferty dotyczące stanowiska magazyniera, czy kierowcy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Osoby z 1 lub 2 grupa inwalidzką mogą być również zatrudnione do sprzątania. Poza tym niektóre z nich szukają pracy za granicą, głównie w Holandii i Niemczech.

Lekki stopień niepełnosprawności obniża zdolność do pracy, jednak z pewnością jej nie uniemożliwia. Bardzo ważne jest nastawienie osoby niepełnosprawnej oraz chęć do tego, aby starać się jak najnormalniej żyć. Z pewnością jest to jeszcze trudniejsze w przypadku umiarkowanego i znacznego stopnia niepełnosprawności. Jednak nawet w przypadku znacznego stopnia naruszenia sprawności organizmu możliwa jest praca, pod warunkiem stworzenia warunków pracy chronionej. Uważa się wręcz na przykład, że osoby niedowidzące lub niewidome są najlepszymi masażystami. Również osoby upośledzone umysłowo mają cechy, które powodują, że bardzo dobrze sprawdzają przy pewnych określonych rodzajach zajęć. Warto pamiętać również o tym, że istnieją szkolenia, które pomagają podnosić kwalifikacje zawodowe osób niepełnosprawnych lub dają szansę na przekwalifikowanie się, jeśli dana osoba nie może już wykonywać dotychczasowego zawodu, właśnie ze względu na niepełnosprawność.