Oferty dla niewidomych, niedowidzących, niedosłyszących, głuchych, głuchoniemych

Nieco inne oferty pracy przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz na przykład osób z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu.

Jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnością wzroku, to może być ona całkowita lub częściowa i właśnie dlatego mówi się o niewidomych oraz niedowidzących. Oczywiście mają one znaczne utrudnienia jeśli chodzi o wykonywanie stałej pracy. Są jednak stanowiska tworzone specjalnie z myślą o możliwościach osób z niepełnosprawnością wzroku. Osoby, które nie widzą lub niedowidzą dobrze radzą sobie jako masażyści. Wcześniej powinny odbyć odpowiedni kurs, natomiast obecnie takich propozycji jest coraz więcej. Poza tym mogą pracować na przykład jako telemarketerzy. Natomiast mogą być przyjmowani również na inne stanowiska, gdzie wszelkie niezbędne narzędzia pracy są dopasowane do ich potrzeb.

Oferty pracy dla osób z niedosłuchem oraz głuchoniemych ograniczone są nie tylko upośledzeniem słuchu, ale także niemożliwością porozumienia się pracownika z innymi. Dlatego wiele pracodawców ma pewne obiekcje, jeśli chodzi o zatrudnianie takich osób. Dodatkowym minusem jest tutaj jeszcze ogólny problem bezrobocia. Bardzo ważne jest więc aktywne poszukiwanie pracy, podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych oraz nadawanie CV atrakcyjnej formy. Osoby niedosłyszące czy głuche mogą wykonywać wiele zawodów. Możliwość zatrudnienia jest też związana ze stopniem niepełnosprawności. W niektórych bowiem przypadkach aparat słuchowy może znacznie poprawić kontakt niedosłyszącego z otoczeniem. Natomiast zarówno głuchoniemi, nieniedosłyszący, niewidomi, niedowidzący mogą szukać ofert pracy w biurach pośrednictwa dla osób niepełnosprawnych. Osoby z niesprawnością słuchu mogą pracować na przykład jako kurierzy, lakiernicy, sprzątający, pomocnicy rzemieślników itd. Z pewnością bardzo ważne jest to, że obecnie organizowane są różne projekty mające na celu z jednej strony zmotywować niepełnosprawnych do poszukiwania pracy, a z drugiej przekonać potencjalnych pracodawców do ich zatrudniania. Miejmy nadzieję, że liczba zatrudnionych osób niewidomych, niedowidzących, niedosłyszących, głuchoniemych będzie wzrastać.