Korzyści z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej

Jeżeli pracodawca zatrudnia na przykład osobę na wózku inwalidzkim do jako pracownika biurowego lub na inne stanowisko (czyli osobę niepełnosprawną), może liczyć na dofinansowanie do jej pensji.

Jest ono wypłacane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który wypłaca miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika, jeśli znajduje się on w ewidencji PFRONu. Niezbędnym warunkiem jest zatrudnienie osoby niepełnosprawnej na umowę o pracę, chyba że chodzi o zakład pracy chronionej i wówczas otrzymuje się również dofinansowanie do pensji pracowników wykonujących pracę nakładczą. Czyli pomoc finansową mogą uzyskać pracodawcy, którzy: zatrudniają mniej niż 25 osób, zatrudniają przynajmniej 25 osób z czego minimalnie 6% to osoby niepełnosprawne, prowadzą Zakład Pracy Chronionej. Między innymi właśnie od rodzaju pracodawcy uzależniona jest wysokość dofinansowania. Wpływ na nią mają też rodzaj i stopień niepełnosprawności zatrudnionych osób, wymiar czasu pracy.

Żeby otrzymać dofinansowanie do pensji niepełnosprawnych pracowników z PFRON pracodawca powinien złożyć tam stosowany wniosek. Może on liczyć także na dofinansowanie do składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych pracowników. Poza tym jeśli zatrudni asystenta dla niepełnosprawnej osoby, to może otrzymać zwrot kosztów z tym związanych. Podobnie jest z kosztami związanymi ze stworzeniem odpowiedniego stanowiska pracy. Pracownicy zatrudniający ponad 25 osób, z czego przynajmniej 6% stanowią pracownicy niepełnosprawni, mogą liczyć również na ulgi związane z wpłatami na PFRON, które bez spełnienia tego warunku są obowiązkowe. Poza tym niepełnosprawni pracownicy mogą być za darmo szkoleni, z czego korzystają zarówno oni, jak i pracodawca. Można więc stwierdzić, że bez wątpienia zatrudnianie osób niepełnosprawnych ma bardzo wiele plusów. Pośród nich można wymienić rozmaite korzyści dla pracodawcy. Bardzo duże znaczenie ma również fakt, iż przyczynia się on do zwiększania aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Chodzi tutaj oczywiście nie tylko o wymienione na początku osoby na wózku inwalidzkim, ale także wszystkie osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.